Spotify vs YouTube Music: Detaylı Karşılaştırma

Spotify vs YouTube Music: Detaylı Karşılaştırma

Bir ses akışı platformu düşündüğümüzde aklımıza Spotify geliyor. Ancak YouTube Music, kullanıcı tabanında muazzam bir büyüme gördüğü için çok geride değil. Birçok kullanıcının bu iki platformdan herhangi birini seçme konusunda kafası karışıyor. Bu nedenle, size yardımcı olmak için bu yazıda Spotify ile YouTube Music’i analiz edeceğim. Her iki platformun tüm farklı yönlerini göreceğiz ve savaşı kimin kazandığına karar vereceğiz.

En iyi müzik deneyiminin kilidini açın! Sınırsız reklamsız müzik, çevrimdışı çalma listeleri ve özel VIP erişimi elde etmek için Spotify Premium APK‘yı ücretsiz indirin!

Spotify vs YouTube Music

Her ikisi de kendi yolunda iyi olduğu için bu iki platform arasında seçim yapmak her zaman zordur. Ancak, içerik, kalite, kullanıcı arayüzü ve fiyat gibi farklı özelliklerini karşılaştırabiliriz. Böylece, neyi seçmeniz gerektiği konusunda daha iyi bir fikir edineceksiniz.

Ayrıca göz atın: Spotify vs Amazon Müzik

Spotify vs YouTube Music savaşına başlayalım:

Fiyat ve Planlar

Her iki platform da aynı fiyatlandırma ve planlara sahiptir. Net bir fikir edinmek için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Audio PlatformIndividual PlanFamily PlanStudent Plan
Spotify$9.99/month$14.99/month$4.99/month
YouTube Music$9.99/month$14.99/month$4.99/month

Spotify’ın fiyatından bahsedecek olursak, üç planı var: Bireysel, Aile ve Öğrenci. Bireysel plan aylık 9,99 dolar, aile planı aylık 14,99 dolar ve öğrenci planı aylık 4,99 dolar. YouTube Music de aynı fiyata mal olan aynı üç yere sahiptir.

Her iki platformun premium planı da aynı özellikleri sunuyor:

  • Yüksek kaliteli ses kalitesini deneyimleyebilirsiniz.
  • Tamamen reklamsız.
  • Tüm içeriğe erişebilirsiniz.
  • Şarkıları çevrimdışı dinlemek için indirebilirsiniz.
  • Ayrıca arka planda müzik çalabilirsiniz.

Dolayısıyla, her ikisi de premium planları için aynı fiyatlandırmayı sunduğundan, bu platformlarda fiyat önemli değildir. Bu ikisinden herhangi birine abonelik alırsanız, aynı tutarı ödemeniz gerekir.

İçerik

Hiç şüphe yok ki her iki platformda da dinlenecek sayısız şarkı ve ses var. En sevdiğiniz sanatçıları her iki platformda da bulabilirsiniz.

Ancak Spotify size podcast’ler sunarken, YouTube Music’te bu olanak yoktur. Spotify’da birçok podcast dinleyebilirsiniz.

Öte yandan, YouTube müziğinin daha fazla kullanıcının ilgisini çeken bir video akışı olanağı vardır. Spotify’da videolar var ama sadece birkaç şarkı için.

Dolayısıyla, podcast’lerle birlikte müzik dinlemek istiyorsanız Spotify’a gidebilirsiniz ve müzik videoları izlemekten hoşlanıyorsanız, YouTube Müzik en iyi seçimdir.

Keşif

Müzik Keşfi özelliği, yeni şarkılar önermek ve çalma listeleri oluşturmak için bir ses akışı platformunda harika olmalıdır. Hem Spotify hem de YouTube müzik, Yapay Zeka tabanlı algoritmalar üzerinde çalıştıkları için harika müzik keşiflerine sahiptir.

Algoritma, kullanıcılara müzik zevklerine göre şarkılar önerir ve dinleme alışkanlıklarına göre çalma listeleri oluşturur. Kullanıcıların duymak istedikleri şarkıları bulmalarına yardımcı olduğu için sahip olunması gereken bir özelliktir. Bu keşif özelliği aynı zamanda yeni sanatçıları da tanıtıyor.

Spotify farklı türlerde ve ruh hallerinde müzikler önerir ve YouTube müzik de aynı işleve sahiptir.

Her ikisinin de kendi platformlarında küresel müzik listeleri ve yeni sürümler var.

Spotify, “Önerilen Şarkılar” düğmesini göstererek kullanıcılarına şarkı önerir; diğer yandan YouTube müzik bunu bir “Öneriler” düğmesiyle yapar.

Spotify Daily Mix, Release Radar, Discover Weekly, Tastebreakers gibi çalma listelerinin bir karışımını oluştururken, YouTube music My Mix, My Supermix, New Release Mix ve Discover Mix gibi çalma listeleri oluşturuyor.

Her ikisi de kullanıcılarına sanatçı öneriyor, ancak farklı düğmeleri var. Spotify bunu “Hayranlar da Beğenir” olarak belirtirken, YouTube müzik bunu “Hayranlar da Beğenebilir” olarak gösteriyor.

Müzik keşfi açısından Spotify, YouTube müzikten çok daha önde ve Ses akışı pazarında neden lider olduğunu kanıtlıyor.

Ses Kalitesi

Bir ses akış platformuyla ilgili en önemli şey kalite olmalıdır. Bu, kullanıcıları müziğin derin okyanusuna daldıran bir şeydir. İkisinden hangisi daha iyi ses kalitesine sahip? Hadi karşılaştıralım:

Yüksek kaliteli ses elde etmek için premium planlarına abone olmalısınız. Her ikisini de ücretsiz olarak kullanabilseniz de, bu harika bir ses hizmeti sağlamayacaktır.

Spotify’ın premium planında beş tür ses seviyesi vardır – Otomatik (İnternet bağlantınıza bağlıdır), düşük (24kbps), Normal (96kbps), Yüksek (160kbps) ve Çok Yüksek (320kbps).

Öte yandan, YouTube müziğinin dört ses kalitesi seviyesi vardır – Düşük (48kbps), Normal (128kbps), Yüksek (256kbps) ve Çok Yüksek (256kbps).

Yüksek kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız Spotify’a gitmelisiniz.

Kullanıcı Arayüzü

Uygulamanızın iyi görünmesini sağladığı için de bir endişe kaynağıdır. Her ikisi de koyu temalı, güzel bir arayüz sağlayan ve iyi organize edilmiş kütüphanelere ve çalma listelerine sahip.

Spotify iyi bir kapak resmi ve çalma listelerinin bir açıklamasını sağlar. YouTube müzik kapak resmi konusunda oldukça eksik.

Spotify, kullanıcıların sayfalar arasında kolayca gezinmesine olanak tanıyan hızlı bir gezinme kenar çubuğuna sahiptir. Öte yandan, YouTube müzik, Spotify kadar kolay olmayan üç sekmeye sahiptir.

Spotify, kullanıcıların çalma listelerini oldukça kolay bir şekilde sürükleyip bırakarak yeniden düzenlemelerine olanak tanır. İndirilen şarkıları filtreleme, beğenilen şarkıları bulma ve beğenilen şarkıları sıralama gibi farklı sıralama seçeneklerine sahiptir, bu da kullanıcıların en sevdikleri şarkıları bulmalarını kolaylaştırır.

Her iki platformun da iyi arama filtreleri var, ancak YouTube müziğinin bir avantajı olduğunu söylemeliyim. YouTube müzik, Spotify’dan daha fazla arama filtresine sahip ve YouTube müzik, herhangi bir yazım hatası durumunda ilgili arama sonuçlarını gösterme açısından da tabloda başı çekiyor.

Spotify, YouTube müzikten daha iyi ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir ve YouTube müzik harika bir arama işlevine sahiptir.

Ek Özellikler

Bazen bir şarkıyı daha iyi anlamak için şarkı sözlerini okumak daha iyidir ve her iki platform da size şarkı sözleri sunar. Spotify ayrıca bir şarkı hakkında fikir vererek en sevdiğiniz sanatçıların şarkıları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlar. YouTube müziği bu konuda geride kalıyor.

Her iki platformda da yerel dosyaları içe aktarabilmenize rağmen, YouTube uygulamasında yerel ses dosyalarını içe aktarmak Spotify’dan çok daha kolaydır.

Her ikisi de reklamlarla müzik dinlemek için ücretsiz bir plan sunuyor. Ancak yalnızca Spotify, ücretsiz sürümle arka planda müzik çalmanıza izin verir. Spotify’da reklamı atlama seçeneği yoktur, ancak YouTube müziğindeki reklamları 5 saniye sonra atlayabilirsiniz. YouTube müzik, kullanıcılarının sınırsız şarkı atlamasına izin verir; diğer yandan Spotify’da saatte yalnızca beş şarkı atlayabilirsiniz.

Hem Spotify hem de YouTube müziğini diğer cihazlarınıza kolayca bağlayabilirsiniz. Spotify, Spotify connect adlı bir özelliğe sahiptir ve YouTube da Google Chromecast ile aynı şeyi yapar.

Sonuç

Her iki platformun özelliklerini tartıştıktan sonra, Spotify’ın premium sürümünün YouTube müzikten çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ancak, şarkıların videolarını görmek istiyorsanız, hiç şüphesiz YouTube müzik ile gidebilirsiniz. Umarım bu yazı karar vermenize yardımcı olmuştur. Spotify vs YouTube Music hakkında bilgi sahibi olmaları için lütfen bunu arkadaşlarınızla paylaşın. Teşekkür ederim!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir