Spotify vs Apple Music: Detaylı Karşılaştırma

Spotify vs Apple Music: Detaylı Karşılaştırma

Apple Music vs Spotify birçok kişi için favori müzik akışı uygulamaları haline geliyor. Bazı insanlar müzik için alternatif bir hizmet sağlayıcıdan geçiş yapmaya çalışırken bu ikisi arasından birini seçmekte zorlanıyor. Derinlemesine karşılaştırmamız, hangi uygulamanın ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde hizmet edeceğini bulmanıza yardımcı olacak. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

En iyi müzik deneyiminin kilidini açın! Sınırsız reklamsız müzik, çevrimdışı çalma listeleri ve özel VIP erişimi elde etmek için Spotify Premium APK‘yı ücretsiz indirin!

Apple Music vs Spotify Music

Geçtiğimiz yıl Spotify Hifi katmanı kullanıcıları için özel planlar duyurmuştu. Şimdiye kadar, planların ne zaman yayınlanacağına dair bir açıklama yapılmadı. Öte yandan, Apple Music hiçbir ekstra ücret ödemeden müzik akışı sunuyor. Yakın zamanda Apple Music, herkes için Müzik Oturumlarına daha fazla değer katan Canlı performansları başlattı. Eğer ilgileniyorsanız, Apple Music Library ilk altı ay boyunca ücretsizdir.

Ayrıca göz atın: Spotify vs Youtube Music

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma hem Apple Music hem de Spotify Müzik Akışı uygulamaları için neredeyse benzerdir. Tek büyük fark, Spotify’ın kullanıcılara hareket halindeyken müziğin keyfini çıkarmaları için ücretsiz bir plan sunmasıdır. Ücretsiz planı kullanan kullanıcılar, uygulamanın kaydedilmiş reklamları tarafından kesintiye uğrayabilir. Ücretsiz bir kullanıcı Premium plana geçerse, Uygulama içindeki Reklamları ortadan kaldırabilir. Müzik Albümlerini dinlemek için para harcamaya ilgi göstermeyen biri Spotify’da kalmalıdır çünkü ücretsiz seçenekler şimdilik Apple Music Streaming Uygulamasında mevcut değildir.

Spotify aynı anda 2 kişi tarafından aynı anda kullanılabilen bir Premium Duo paketi de sunuyor. Çalma listesi, kullanıcının dinleme alışkanlıklarına göre otomatik olarak düzenlenecektir. Apple Music söz konusu olduğunda, her kullanıcının önce aylık bir plan için kaydolması gerekir. Ardından kullanıcının hesap ayarlarım üzerinden yıllık faturalandırma için kaydolması gerekiyor. Bu gizemli bir süreç ancak her açıdan paranın karşılığını veriyor.

  • Apple Music’in başlangıç fiyatı aylık 9,99 dolar, Spotify ise reklamlarla birlikte ücretsiz.
  • Çevrimdışı müzik akışı için Apple Music Fiyatı aylık 9,99 dolar ve Spotify da aynı hizmetleri sunuyor.
  • Apple Music öğrenciler için aylık 5,99 dolar, Spotify ise aylık 4,99 dolar karşılığında hizmet veriyor.
  • Duo Household özelliği Apple Music Uygulamasında mevcut değildir ve Spotify Uygulamasında aylık 12,99 $ karşılığında kullanılabilir.
  • Aile Paketleri altı hesap için Apple Music’te 14.99$, Spotify’da ise aylık 15.99$’a sunuluyor.

Müzik Kütüphanesi

Apple Music vs Spotify Akış Uygulamaları devasa kütüphanelerle çalışıyor ve bu da küresel olarak herkesin bu iki uygulamayı tercih etmesinin nedenlerinden biri. Apple Music’te 90 milyondan fazla şarkı bulunurken Spotify Uygulamasında sadece 70+ milyon şarkı bulunmaktadır. Apple Music’teki ayrı Podcasting hizmetleri saf müzik parçaları sunarak onu kütüphane kategorisinde açık bir kazanan haline getiriyor.

Bununla birlikte Apple Music, başlangıçta akış uygulamalarına odaklanarak albüm lansmanlarından çoktan uzaklaştı. Zaten Apple Şirketinden İcra Kurulu Başkanı Jimmy, “Plak şirketleri bundan hoşlanmıyor gibi görünüyor” dedi. Ayrıca Spotify’a baktığınızda içerik podcast’lerle sınırlı; bu nedenle iki farklı hizmet arasında bir örtüşme var.

Müzik Kalitesi

Önceden, Apple Music parçaları 256kbps idi ve AAC dosyaları kullanılarak kodlanmıştı. Bu format iTunes’dan satın alınana benzer bir formattı. Geçen yıl Apple Music kataloğunu güncelledi ve Müzik dosyalarını 16-bit/44.1kHz’den 24-bit/192kHz’e (daha iyi ses kalitesi) kadar ALAC aralığını kullanarak kodlamaya başladı.

Spotify Uygulaması söz konusu olduğunda, her şarkıyı üç farklı hızda çalabilirsiniz – 96kbps, 160kbps ve 320kbps. Daha fazla Ses Kalitesi elde etmek için Premium Abonelik için ödeme yapmanız gerekir. Apple Music, Spotify Uygulamasını geride bırakan kayıpsız bir özellik ile birlikte gelir. Müzik dinlediğinizde, Hoparlör Modunda net Sesi ve daha iyi kaliteyi hissedebilirsiniz. Ancak her kullanıcı, Bluetooth bağlantısı için bant genişliğinin zayıf olacağını unutmamalıdır, bu nedenle kaliteli Müzik için normal modu kullanmak daha iyidir. Kazanana karar vermek kolaydır ve daha yüksek çözünürlük desteği nedeniyle Apple’dır.

Bulut Sistem Kilidi

Apple Music’in en büyük avantajı iCloud Müzik Kütüphanesi’ni sunması. Premium abonelik hesabına sahip her kullanıcı gittiği her yerde kütüphanelere erişebilir. Spotify Uygulaması söz konusu olduğunda, uygulamanın kendi içindeki Müzik Albümlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Asıl sorun 5 kullanıcıdan 1’i seyahat sırasında çalışmadığını ve parça yükleme seçeneğini bile desteklemediğini bildirdi. Burada kazanan Apple.

Oynatma için Seçenekler

Apple Music geçen yıl her kullanıcıdan iTunes’u yüklemesini talep etmişti. Neyse ki artık buna gerek kalmadı. En sevdiğiniz müzikleri hareket halindeyken bir tarayıcıda dinleyebilirsiniz. Spotify ayrıca herhangi bir Tarayıcı yardımıyla Müzik Albümlerini ve Çalma Listelerini dinleme seçeneğini de destekliyor. Burada kazanan yok ve bu bir beraberlik.

Kullanılabilirlik

Apple Music ve Spotify son yıllarda kullanım alanlarını genişletti ve artık Spotify’ı kullanarak Müzik Albümlerine Oyun Konsolları üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Spotify, hareket halindeyken sınırsız Müzik Albümlerine erişmek için arabaya yüklemeniz gereken bir karar olan Car Thing’i başlattı. Apple Music, Apple CarPlay’i kullanarak bir çözüm sunuyor, ancak bunun arabaya yerleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca, Spotify akıllı saatlerde ve Google Wear OS giyilebilir cihazlarda harika çalışıyor. Apple Music kayıpsız, temel model hoparlörlerde ve kulaklıklarda çalışmaz, bu nedenle Spotify burada Kazanan’dır.

Çalma Listeleri ve İçerik

Çalma listelerindeki seçilmiş içerikle ilgili olarak, Apple ve Spotify esasen eşit durumda. Her iki akış platformundan da kişiselleştirilmiş çalma listeleri alabilirsiniz. Uygulamada bulunan en iyi şarkıları dinlemediyseniz, her iki Uygulama da Müzik dinlemenizi önerir. Beğendikleriniz listesinde yoksa, sizin için görüntülenmeyebilir veya atlayabilirsiniz. Apple Music 1 radyo istasyonu size dünyanın her yerinden günlük olarak yeni Müzikleri keşfetmeniz için kaynaklar sunar. Spotify burada sınırlıdır çünkü yalnızca konular, belirli zevkler ve türler içeren düzenli çalma listeleri gösterir. Burada kimse Winner değil ve küratörlü içerik için bir çekiliş.

Müşteri Desteği

Çoğu kullanıcının Apple Music’ten Spotify’ın Uygulamasına geçmesinin ana nedenlerinden biri, Sosyal Medya hesaplarını bağlamalarına izin vermesidir. Tüm Spotify Müzik İçeriklerinizi Facebook, Instagram Hikayeler ve daha fazlası gibi Sosyal Medya platformlarıyla kolayca paylaşabilirsiniz. QR kodlarınız varsa, Müziği herhangi bir mesajlaşma platformunda hiçbir ücret ödemeden paylaşmak için kodu tarayabilirsiniz. Apple Music, Müzik Albümlerini yalnızca Airdrop üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşmanıza izin verdiği için bu tarafta biraz daha zayıf. Sosyal Medya Entegrasyon desteği temeldir ve Spotify gibi özelliklerle zenginleştirilmemiştir. Burada kazanan Spotify.

Tasarım

Spotify, ilk sürümler sırasında Tasarım ve Kullanılabilirlik açısından tüm yönleriyle kazandı. Ancak Apple Music iOS 10’u yeniden tasarladıktan sonra, birçok özellikte Spotify’a yaklaştılar. Kullanımı kolay arayüz, basit grafikler, sayfa gezinme hızı ve daha fazla özellik her iki Müzik Akışı Uygulamasında da iyi durumda. Müzik Kütüphanesine hızlı bir şekilde erişmek için özel düğmeler, günümüz kullanıcısının hareket halindeyken istediği içeriği bulmasına yardımcı oluyor. Apple Music Uygulama Sayfası kontrast metinlerle hafif ve parlak görünüyor. Diğer taraftan, Spotify neon yeşili ile gri bir renk düzenine sahip.

Para için Değer

Müzik akışı için ödeme yapmakla ilgileniyorsanız, Spotify Uygulamasına bağlı kalabilirsiniz. Ancak rahatsız edici reklamlarla uğraşmak zorunda olduğunuzdan emin olun. Apple Music, yeni kullanıcılar için üç aylık ücretsiz Abonelik sunar ve bundan sonra sınırsız müzik albümlerinin keyfini çıkarmak için abone olmanız gerekir. Apple Music ve Spotify Premium, bir hesap için 9,99 ABD doları tutarında aylık bir planla birlikte gelir. Ancak Spotify’da bulunan Duo Planı, sizin ve eşinizin 12,99 $ karşılığında en iyi teklifi almanıza yardımcı olur.

Apple Music’in artık sıfır maliyetle uzamsal Ses ve kayıpsız ses sunduğunu unutmayın. Apple Music şimdi aynı fiyata Spotify Premium’dan daha fazlasını sunuyor. Spotify’ın size ücretsiz bir plan sunması, bunun için gidebilirsiniz. Ancak müzik albümlerini dinlemek için ödeme yapacaksanız, Apple Music’i seçmeniz daha iyi olacaktır.

Sonuç

Bir Müzik Akış Uygulamasının diğerinden daha iyi olduğunu söylemek abartılı olur. Özellik tarafında, her iki uygulama da birbiriyle eşit şekilde eşleşiyor. Fark, sunulan içeriğin sayısında ve sizin için ne kadar yararlı olduklarında yatmaktadır. Ve bu, ilginizin resme girdiği çizgidir. Umarım bu derinlemesine analiz, hangi Müzik Akış Platformunun sizin seçtiğiniz içeriği sunacağını bulmanıza yardımcı olur.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir