Spotify vs SoundCloud: Detaylı Karşılaştırma

Spotify vs SoundCloud: Detaylı Karşılaştırma

Yıllar içinde özellikleri ve şarkı kalitesiyle popüler bir marka haline gelen Spotify’ı herkes duymuştur. Ancak, diğer birçok ses akışı platformu rekabet etmek ve kendi yollarında en iyisi olduğunu kanıtlamak için orada. SoundCloud’un da iyi bir ses akışı platformu olduğu ortaya çıktı.

En iyi müzik deneyiminin kilidini açın! Sınırsız reklamsız müzik, çevrimdışı çalma listeleri ve özel VIP erişimi elde etmek için Spotify Premium APK‘yı ücretsiz indirin!

SoundCloud vs Spotify

Spotify vs SoundCloud arasında kafanız karıştıysa, bu ikisi arasında bir karşılaştırma görmeniz gerekir. Bu yazıda Spotify ve SoundCloud’u mümkün olan her açıdan karşılaştıracağız.

Ayrıca göz atın: Spotify vs Deezer

Bağımsız kullanıcılar çoğunlukla SoundCloud’u kullanıyor, bu da hayran kitlesi oluşturmak için harika bir ortam. SoundCloud’da her zaman yeni sanatçılar ve yeni müzik türleri bulabilirsiniz. Ancak, karşılaştırılması gereken başka birçok özellik var.

Bu yazının ana amacı, bu iki platformdan herhangi birini seçmenize yardımcı olmaktır.

Planlar & Fiyatlandırma

Bir abonelik almadan önce, siz ve ben her zaman fiyatlandırmayı ve planları göz önünde bulundururuz. Her iki platformun planları hakkında bir anlayış geliştirmek için aşağıdaki tabloyu kontrol edebilirsiniz.

PlatformFree PlanIndividual PlanFamily PlanStudent Plan
SpotifyYes$9.99/month$15.99/month$4.99/month
SoundCloudYesSoundCloud Go – $4.99/month SoundCloud Go+ – $9.99/monthNoNo

SoundCloud’un iki premium planı vardır; birine Go, diğerine ise Go+ denir. Go planının ücreti aylık 4,99$ iken Go+’ın ücreti aylık 9,99$’dır.

Spotify’ın üç planı var: Bireysel plan aylık 9,99 dolar, Aile planı aylık 15,99 dolar ve Öğrenci planı aylık 4,99 dolar.

İyi olan şey, her ikisinin de ücretsiz bir plana sahip olması, ancak bunun için çok sayıda reklam dinlemeniz gerekiyor.

İçerik

Söylendiği gibi, içerik kraldır, peki kim daha iyi içeriğe sahip?

Bunu kontrol edelim.

Spotify’ın platformunda 85 milyondan fazla şarkı var; diğer yandan SoundCloud, bağımsız sanatçıların daha fazla kullanması nedeniyle 200 milyondan fazla şarkıya sahip.

Spotify, platformundan kaliteli müzik sağlamak için birçok müzik şirketiyle işbirliği yaptı. Yine de, bağımsız sanatçıları dinlemeyi ve onları daha fazla keşfetmeyi seviyorsanız, SoundCloud en iyi seçenektir.

Spotify, platformunda dinlenen tonlarca podcast’e sahiptir. En sevdiğiniz podcast’i sadece arama yaparak bulabilirsiniz. Ancak SoundCloud’un dezavantajı, platformunda herhangi bir podcast bulunmamasıdır.

Dolayısıyla, kaliteli şarkılar ve podcast’ler dinlemek istiyorsanız Spotify sizin için en iyi seçenektir ve yeni sanatçılar keşfetmek istiyorsanız SoundCloud’u tercih edin.

Keşif

Yapay Zeka bir adım daha ileri gitti ve artık dinleme aktivitelerinize göre bir şarkı önerebiliyor. Yapay zeka, şarkı keşfini daha iyi hale getirmek için kullanılıyor. Peki, ikisi arasında kim daha iyi keşif yapabiliyor? Bir bakalım:

Spotify, kullanıcıları için otomatik olarak çalma listeleri oluşturur. Dinleme alışkanlıklarınıza dayalı bir çalma listesini “Karmam” olarak görürsünüz, ayrıca herhangi bir çalma listesi oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz.

Kullanıcılar haftalık çalma listesini ve yıllık özeti her zaman alkışlıyor. Spotify ayrıca yeni sanatçılar önerir ve yeni müzik türleri bulmanıza yardımcı olur.

SoundCloud şarkıları türlere ve etiketlere göre kategorize etmiştir. Tüm son popüler müzikleri listeleyen bir trend müzik çalma listesi bulacaksınız. Diğer kullanıcıları takip etmenize ve şu anda ne dinlediklerini görmenize olanak tanır.

Kuşkusuz, Spotify SoundCloud’dan daha iyi bir keşfe sahiptir. İyi öneriler almak istiyorsanız, Spotify en iyi seçimdir. SoundCloud’un bağımsız sanatçıları teşvik etme konusunda bir artısı var.

Ses Kalitesi

Bir ses akış platformu aboneliği için ödeme yaparsanız, kesinlikle kaliteyi aklınızda tutarsınız. Her iki platformun sağladığı ses kalitesini karşılaştıralım.

Spotify size ücretsiz sürümüyle 160 kbps’ye kadar, premium sürümüyle 320 kbps’ye kadar akış deneyimi sunuyor. Spotify ile kesinlikle iyi bir ses kalitesi elde edeceksiniz.

Öte yandan SoundCloud, premium sürümle 320 kbps ve ücretsiz sürümle 128 kbps ses akışı sunar.

Her ikisi de size benzer görünebilir, ancak Spotify’ın kalite açısından hafif bir avantajı vardır. Eğer iyi kalitede müzik dinlemek istiyorsanız, Spotify’a gitmelisiniz.

Kullanıcı Arayüzü

Herhangi bir platform, platformunu çekici kılmak istiyorsa, kullanıcı arayüzü birinci sınıf kalitede olmalıdır.

Spotify kullanımı kolay bir arayüze sahip. Bir tıklama ile farklı seçenekler arasında gezinebilirsiniz. Ana sayfa iyi organize edilmiş ve bir kenar çubuğu kullanarak diğer özelliklere erişebilirsiniz. Spotify’ın neredeyse aynı olan bir uygulaması ve web sitesi vardır.

SoundCloud da her şeyi iyi organize ettiği için kullanımı kolaydır. Ancak, bir masaüstü kullanıcısıysanız, SoundCloud’a yalnızca web sitesini kullanarak erişebilirsiniz. Yine de, kullanıcıların her özelliği sorunsuz bir şekilde kullanmasına yardımcı olan iyi bir uygulamaya sahiptir.

Çoğunlukla masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve bir ses akışı platformu istiyorsanız, Spotify’ı tercih etmelisiniz. Mobil cihazlar kullanıyorsanız her iki platformu da seçebilirsiniz; kullanıcı arayüzü sizi rahatsız etmeyecektir.

Ek Özellikler

Hem Spotify hem de SoundCloud’da şarkılarınızı çevrimdışı hale getirebilirsiniz. Çevrimdışı özelliği, en sevdikleri şarkıları kesintisiz dinlemek isteyen kullanıcılar için olmazsa olmaz bir özelliktir.

Spotify’da yerel ses dosyalarınızı içe aktarabilirsiniz, ancak SoundCloud’da bunu yapamazsınız. Bunun SoundCloud’un bir dezavantajı olduğunu söyleyebilirsiniz.

Sanatçılar şarkı sözlerini sağlarsa, Spotify şarkıları çalarken bunu gösterir. Öte yandan, SoundCloud’un şarkı sözlerini gösterme özelliği yoktur.

En sevdiğiniz şarkıları Spotify’dan doğrudan sosyal medyada paylaşabilirsiniz, ancak SoundCloud’da şarkı paylaşmak için şarkının bağlantısını manuel olarak kopyalamanız gerekir.

Her ikisinin de reklamlı ve sınırlı özelliklere sahip ücretsiz bir sürümü var. Ücretsiz sürümü de deneyebilir ve hangisinin size uygun olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Her iki platformun bir diğer iyi özelliği de çalma listelerinizi SoundCloud’dan Spotify’a aktarabilmenizdir. SoundCloud’u kullanmaya başlayıp daha sonra Spotify’a geçmeye karar verirseniz çalma listelerinizi kaybetmezsiniz.

Sonuç

Şimdi, bu Spotify vs SoundCloud yazısını okuduktan sonra sizin için en uygun platformu seçebileceğinize inanıyorum. Aklınızda hala soru işaretleri varsa, yorumda bana bildirin; size yardımcı olmaya çalışacağım. Teşekkür ederim!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir