Spotify vs Pandora: Detaylı Karşılaştırma

Spotify vs Pandora: Detaylı Karşılaştırma

Birçok ses akışı platformu var, ancak herkes Spotify’ı duydu. Son zamanlarda, diğer birçok platform kaliteli hizmetler sunmaya ve Spotify ile rekabet etmeye başladı. Bu platformlardan biri de kaliteli müziğe sahip olan Pandora. Bu iki platform arasında kafanız mı karıştı? O zaman doğru yerdesiniz; bu yazıda Spotify vs Pandora üzerine bir tartışma yapacağız; Bakalım savaşı kim kazanacak.

En iyi müzik deneyiminin kilidini açın! Sınırsız reklamsız müzik, çevrimdışı çalma listeleri ve özel VIP erişimi elde etmek için Spotify Premium APK‘yı ücretsiz indirin!

Ayrıca göz atın: Spotify vs Joox Müzik

Spotify’ın iyi bir kullanıcı tabanı var ve Pandora buna yakın değil. Ancak Pandora şu anda yaptığı şeyi yapmaya devam ederse, kullanıcı tabanını kesinlikle artıracaktır. Bir ses akışı platformunda aramanız gereken başka birçok şey de var. Yazının altında her özelliği karşılaştırdım.

Spotify vs Pandora

Kuşkusuz, her iki platform da kendi yolunda çok iyi performans gösteriyor. Ancak, ikisi arasında seçim yapmamız gerektiğinde işimiz zorlaşıyor. Daha iyi bulduğunuz platformu seçmek için aşağıdaki ayrıntılı analizi okuyun.

Planlar & Fiyatlandırma

PlatformFree PlanIndividual PlanFamily PlanStudent Plan
SpotifyYes$9.99/month$15.99/month$4.99/month
PandoraYes$4.99/monthN/AN/A

Spotify üç premium plan sunuyor; yalnızca kendiniz için kullanmak istiyorsanız, aylık 9,99 ABD doları olan Bireysel planı satın alabilirsiniz. Aile Planı, aynı Spotify hesaplarını altı cihazda kullanmanıza olanak tanır ve aylık 15,99 ABD doları tutarındadır. Eğer öğrenciyseniz, aylık ücreti $.99 olan Öğrenci planını tercih edebilirsiniz.

Ancak Pandora’nın Spotify’dan çok daha düşük olan tek bir planı var. Pandora’ya abone olmak istiyorsanız, Spotify’ın Öğrenci planına eşdeğer olarak size ayda 4,99 dolara mal olacaktır.

Her ikisinin de reklamlarla kullanabileceğiniz ücretsiz bir sürümü var.

İçerik

İçerik, kullanıcıların herhangi bir platforma abone olmadan önce göz önünde bulundurması gereken ana unsurlardan biridir.

Spotify’da neredeyse 85 milyon şarkı var ve bu sayı her geçen gün artıyor. En sevdiğiniz sanatçıları Spotify’da bulma şansınız çok yüksek.

Bununla birlikte, Spotify tonlarca podcast de sunuyor.

Öte yandan, Pandora’nın platformunda sadece 10 milyon şarkı var, bu da Spotify’dan çok daha düşük. Eğer bir sanatçının hayranıysanız, o sanatçının bulunamama ihtimali var.

Spotify’ın içerik açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz ve daha fazla içerik almak istiyorsanız, Pandora Spotify’ın seviyesiyle eşleşemez.

Ses Kalitesi

Bir ses akış platformunda göz önünde bulunduracağınız bir diğer önemli şey de ses kalitesidir.

Spotify ücretsiz sürümünde 1660 kbps, premium sürümünde ise 320 kbps ses akışı sunuyor.

Pandora ise ücretsiz kullanıcılar için 64 kbps, premium kullanıcılar için 192 kbps ses akışı kalitesi sunuyor.

Spotify hem ücretsiz hem de premium olarak daha iyi. Eğer kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız Spotify’a abone olmalısınız.

Discovery

Müzik keşfi, en sevdiğiniz müzikleri tek bir yerde bulmanıza yardımcı olan ve aynı zamanda yeni sanatçıları tanıtan bir şeydir.

Spotify, müzik dinleme alışkanlıklarınıza göre otomatik olarak tonlarca çalma listesi oluşturur. Ana sayfada My Mix ve Weekly Mix’i bulabilirsiniz. Farklı türlerde ve dillerde müzikler bulabilirsiniz. Spotify’ın yıllık özeti her zaman eski müziği yeni bir şekilde hissetmenizi sağlar.

Pandora’da da türlere göre kategorize edilmiş müzikler var. Ayrıca alt kısımda ilgi alanınıza göre şarkılar öneren bir Sizin İçin bölümü vardır.

Pandora’da çalma listenizi oluşturamazsınız, ancak 100 çalma listesi sınırı vardır.

Spotify Yapay Zekayı iyi kullanıyor; müzik keşifleri Pandora’nın çok üstünde. İyi bir müzik önerisi almak istiyorsanız, Spotify sizin için en iyi seçimdir.

Kullanılabilirlik

Herhangi bir platforma abone olmadan önce, platformun cihazınızla uyumlu olduğundan ve ülkenizde kullanılabilir olduğundan emin olun.

Spotify tüm dünyada hizmet vermektedir, ancak Pandora’nın hizmet alanı ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda ile sınırlıdır. Pandora’ya yalnızca bu ülkelerde yaşıyorsanız abone olun.

Her iki platformun da bir mobil uygulaması ve bir web uygulaması vardır. Bunları masaüstünüzde de kullanabilirsiniz, ancak Pandora söz konusu olduğunda premium sürümü almanız gerekir.

Yukarıda belirtilenler dışında herhangi bir ülkeye aitseniz, Spotify’ı tercih etmelisiniz.

Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı arayüzü, kullanıcıların platformla daha etkileşimli olmasını sağlar. İşleri kolayca yapmak için her zaman iyi bir kullanıcı arayüzüne sahip bir platform ararsınız.

Spotify oldukça çekici görünen koyu bir temaya sahip. Seçenekler arasında kolayca gezinebilirsiniz. Ana Sayfa, arama ve kütüphane seçeneklerini doğrudan alt çubukta bulacaksınız. Diğer ayarlara erişmek için profil fotoğrafınıza tıklayabilirsiniz.

Öte yandan, Pandora’nın açık mavi ve koyu bir teması da var; bu da fena görünmüyor. Alt kısımda dört seçenek var: Sizin İçin, Koleksiyonum, Bul ve Profil. Diğer seçeneklere kolayca geçebiliyorsunuz.

Spotify ve Pandora’nın her ikisi de harika bir kullanıcı arayüzüne sahip; harika bir kullanıcı arayüzü deneyimi yaşamak istiyorsanız herhangi bir platformu kullanabilirsiniz.

Ek Özellikler

Şimdi, her ikisinin de kullanıcılarına başka neler sunabileceğini görelim.

  • Spotify, kullanıcılarının premium üyelik ile müzik indirmelerine izin veriyor. Ancak, bu özellik Pandora’nın premium sürümünde mevcut değil.
  • Spotify’da özel çalma listeleri oluşturabilirsiniz, ancak Pandora’da bunu yapamazsınız.
  • Yerel müziklerinizi dinlemek istiyorsanız, bu şarkıları Spotify’a aktarabilirsiniz, ancak Pandora’da böyle bir seçenek yoktur.
  • Pandora’da ebeveyn kontrolü özelliği bulunurken Spotify’da böyle bir özellik bulunmuyor.
  • Her iki platformu da navigasyon uygulamalarıyla birlikte kullanabilir ve araç içi oynatmaya entegre edebilirsiniz.
  • Pandora, komut vermek için kullanabileceğiniz ve buna göre çalışacak bir sesli yardım özelliğine sahiptir.

Sonuç

Herhangi bir platform seçme konusunda kafanız karıştıysa, bu Spotify vs Pandora analizi şüphelerinizi gidermiş olmalı. ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda dışında yaşıyorsanız, Spotify’dan başka seçeneğiniz yok. Her ikisi de farklı açılardan oldukça iyi; ihtiyaçlarınızı karşılayan birini seçin. Bu iki platform arasında seçim yapmalarına yardımcı olmak için gönderiyi arkadaşlarınızla paylaşın.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir